Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) jest schorzeniem, które bezpośrednio wpływa na koordynację ruchową, utrzymanie postawy oraz inne funkcje motoryczne pacjenta. Do rozwoju choroby dochodzi na skutek nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, powstałych w okresie życia płodowego lub podczas porodu. Niestety – w wielu wypadkach nie da się ustalić konkretnej przyczyny wystąpienia schorzenia. Do czynników ryzyka należą m.in. przedwczesny poród, toksoplazmowa lub różyczka przebyte w trakcie ciąży, a także urazy głowy, które wystąpiły w pierwszych latach życia dziecka.
Objawami, które znacząco utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie, są: spastyczność (nadmierne napięcie mięśniowe), ruchy atetotyczne (mimowolne, powolne ruchy kończyn górnych), ataksja (nieprawidłowa koordynacja ruchów ciała) czy ruchy dystoniczne (skurcze mięśni działających w sposób przeciwstawny). Ze względu na nieprawidłowości w rozwoju układu ruchu oraz na niebezpieczeństwa, jakie się z nimi wiążą (urazy mięśni i stawów), chory musi być poddawany regularnym ćwiczeniom rehabilitacyjnym, które – dzięki rozwojowi profesjonalnego sprzętu medycznego dla osób z dziecięcym porażeniem mózgowym – mogą odbywać się w domowym zaciszu. Celem takich działań jest osiągnięcie względnej samodzielności chorego w poruszaniu się – czy to na wózku inwalidzkim, czy za pomocą innego sprzętu, dostosowanego do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego należy pamiętać o tym, by skonsultować wybór z lekarzem rehabilitantem, który wskaże rozwiązania adekwatne do obecnej kondycji chorego, jego możliwości fizycznych oraz poziomu rozwoju schorzenia. Oprócz tego sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny musi być łatwy w obsłudze, lekki (aby umożliwiać przenoszenie go z miejsca na miejsce), a także estetyczny (by nie zniechęcał pacjenta do podejmowania aktywności). Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowo dobrane przyrządy rehabilitacyjne w przypadku osób z mózgowym porażeniem dziecięcym mogą nie tylko nie przynieść żadnych efektów ćwiczeń, ale również pogorszyć stan pacjenta – konsultacja z ortopedą i rehabilitantem jest więc konieczna do właściwej opieki nad chorym.
Fot. Mózgowe porażenie dziecięce to konieczność intensywnej i regularnej rehabilitacji.
Jak mózgowe porażenie dziecięce wpływa na sprawność chorej osoby?
Największym problemem, z którym musi mierzyć się osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym, jest deformacja stawów. Dochodzi do niej z różnych przyczyn – na skutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji, z powodu skrócenia mięśni, a także poprzez oddziaływanie asymetrii ciała oraz nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny dla chorych na mózgowe porażenie dziecięce musi więc (oprócz wspomagania funkcji narządów ruchu) zapobiegać deformacjom stawów, które mogą dawać liczne powikłania w postaci kontuzji czy zapaleń. Oprócz deformacji stawów, mózgowe porażenie dziecięce bardzo często przyczynia się do powstawania skrzywień kręgosłupa – w tym przypadku konieczny jest również odpowiedni sprzęt ortopedyczny, który powstrzyma lub złagodzi zachodzące zmiany. Kolejnymi zagrożeniami dla postawy osoby z MPD są: kręcz szyi, „okrągłe” plecy, przykurcz stawu łokciowego, zniekształcenia w obrębie ręki (dłoni i nadgarstków), wadliwe przywodzenie nóg (zniekształcenie w obrębie bioder i miednicy), a także deformacje w obrębie stóp (stopa końska, stopa końsko-szpotawa).
Niestety, użycie sprzętów ortopedyczno-rehabilitacyjnych nie jest sposobem na powstrzymanie lub cofnięcie wyżej wymienionych deformacji i objawów. Systematyczna rehabilitacja może jednak pomóc choremu na mózgowe porażenie dziecięce w codziennym funkcjonowaniu oraz w złagodzeniu negatywnych skutków schorzenia – tak, by osiągnął względną samodzielność podczas wykonywania zwykłych czynności oraz w poruszaniu się.
Fot. Mózgowe porażenie dziecięce w znaczącym stopniu wpływa na sprawność ruchową pacjenta.
Sprzęt rehabilitacyjny dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym
Głównymi potrzebami, na które ma odpowiadać sprzęt rehabilitacyjny dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, są przede wszystkim ułatwienie lub umożliwienie pacjentowi poruszania się, pionizowanie jego postawy, korekcja lub przeciwdziałanie deformacjom układów kostnego oraz stawowego, umożliwienie wykonywania codziennych czynności, normalizacja napięcia mięśniowego, a także ugruntowanie dotychczas osiągniętych efektów rehabilitacji. Jaki sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny sprawdzi się najlepiej u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym?
- Do sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym zaliczają się specjalnie przystosowane wózki inwalidzkie. Bardzo ważne w ich konstrukcji jest siedzisko oraz oparcie, które muszą dawać stabilizację. Warto również dobrać odpowiedni zagłówek oraz szereg akcesoriów, które wspomagają zachowanie prawidłowej pozycji dziecka. Takie akcesoria to kliny, pasy, podnóżki, a także funkcja regulacji głębokości oraz stopnia nachylenia siedziska. Konkretny model wózka dobiera się do stopnia sprawności osoby z MPD. Dla dzieci stosunkowo aktywnych przystosowane są wózki spacerowe – przykładem może być model Ormesa New Bug z regulowanym podnóżkiem, siedziskiem i oparciem, z możliwością zamontowania stelaża domowego. Jest on bardzo wygodny w użytkowaniu zarówno dla dziecka, jak i dla opiekuna, a po skończonym spacerze można bez problemu go złożyć. Innym przykładem wózka spacerowego jest model Patron Corzino, który dodatkowo wyposażony jest w daszek chroniący od słońca czy deszczu, a także w koszyk tekstylny, klin ułatwiający utrzymanie pozycji, zagłówek oraz pasy pięciopunktowe. Do całodobowej opieki polecany jest z kolei wózek Trolli firmy Ormesa z uwagi na fakt posiadania oddychającej tapicerki, zapobiegającej powstawaniu odcisków, wielu elementów regulowanych (siedzisko, oparcie, zagłówek, podłokietniki) oraz wielu innych udogodnień.
- Bardzo ważnym elementem rehabilitacji chorych (dzieci i dorosłych) z mózgowym porażeniem dziecięcym jest sprzęt dodatkowy, czyli pionizatory i parapodia. Ułatwiają one wykonywanie ruchów, które bez wsparcia takich mechanizmów nie byłyby możliwe lub bardzo trudne do wykonania. Polecanym modelem jest Pionizator dynamiczny Grillo – można dostosować go do postury dziecka, jego wagi i wysokości, a także wyposażyć w akcesoria indywidualne – stolik, przegrodę umieszczaną między nogami, obręcz biodrową czy piersiową. Model Grillo występuje także w wersji terenowej, idealnej do aktywności na świeżym powietrzu. U dzieci, które dość dobrze radzą sobie z chodzeniem, zamiast pionizatorów i parapodiów można zastosować kule, chodziki, a także trójnogi. Taki sprzęt rehabilitacyjny, oprócz funkcji terapeutycznej, ma również za zadanie wpłynąć na psychikę chorego – umożliwiając mu poruszanie, zwiększa jego niezależność, podnosi pewność siebie, a tym samym daje motywację do dalszych ćwiczeń i do podejmowania różnych aktywności.
Fot. Pionizator Grillo to większa niezależność oraz komfort małego pacjenta z MPD.
- Sprzęt rehabilitacyjny dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym obejmuje również obuwie ortopedyczne. Jest ono stosowane w celu korekcji koślawości lub szpotawości stopy i powinno być dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta – w zależności od stopnia deformacji. Obuwie ortopedyczne dla osób z MPD poprawia również chód (ze względu na obciążenie stopy). Właściwie zaprojektowane modele powinny dawać możliwość noszenia ich jednocześnie z odpowiednią ortezą.
- Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci z MPD to również wszelkiego rodzaju foteliki i krzesła rehabilitacyjne. To modele, które pozwalają dzieciom na komfortową naukę, zabawę i jedzenie przy zachowaniu prawidłowej pozycji. Świetnym wyborem będą foteliki rehabilitacyjne marki Birillo firmy Ormesa, zaprojektowane dla dzieci w różnym wieku. Tego typu modele wyposażone są w wygodne oparcie oraz siedzisko, pasy korekcyjno-stabilizujące biodra, a także w regulowane stoliki i wiele innych funkcji, przydatnych pacjentowi oraz pomagających w opiece nad nim.
- W przypadku sprzętu rehabilitacyjnego niezbędnego przy MPD nie należy zapominać również o opiekunach osób chorych. Specjalnie dla nich zostały stworzone akcesoria do wygodnego przemieszczania pacjentów, takie jak maty i folie poślizgowe, deski do transferu pacjentów, siedziska, pasy czy dyski obrotowe. Wszystkie te elementy ułatwiają opiekę nad dziećmi z MPD, zwłaszcza przy ich przemieszczaniu czy myciu.
- Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci z MPD to także różnego rodzaju akcesoria pomocnicze, takie jak kliny, wałki oraz piłki rehabilitacyjne. Kliny są pomocne zwłaszcza w stabilizowaniu ciała chorego na materacu czy na łóżku, a także w odwodzeniu kończyn górnych, dolnych (w przypadku przykurczu mięśni). Piłki z kolei to świetny sposób na ćwiczenie pionizujące dziecko – w trakcie rehabilitacji można coraz bardziej wypełniać piłkę powietrzem, aby zmniejszać pole styku pomiędzy ciałem a piłką, a tym samym utrudniać ćwiczenie w celu osiągania coraz lepszych efektów terapeutycznych. Wałki z kolei najbardziej przydają się podczas ćwiczeń kończyn dolnych i górnych na macie – można podeprzeć nimi klatkę piersiową dla zachowania równowagi lub toczyć je stopą czy dłonią po podłożu, w celu stymulacji układu nerwowego.
Często przyczyną mózgowego porażenia dziecięcego jest błąd lekarski przy porodzie