Każdy z nas potrzebuje poznać szczegółowe zasady systemu ochrony zdrowia obowiązującego w naszym kraju. Powstał właśnie praktyczny poradnik, w którym zestawione są prawa i obowiązki pacjenta oraz zakres dostępnych usług medycznych. Przystępnie opracowany, będzie dużym wsparciem dla osób potrzebujących stale lub okazjonalnie korzystać z opieki medycznej.
Nawigator Pacjenta to opracowanie przygotowane w formie pytań i odpowiedzi, przybliżających w prosty sposób szereg informacji o systemie ochrony zdrowia w Polsce. W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia skomplikowane kwestie, które często nurtują pacjentów poszukujących drogi do szybkiego uzyskania pomocy i skutecznego leczenia. W procesie leczenia ważne jest, aby mieć pełną świadomość praw i możliwości otrzymywania opieki. Poradnik zestawia informacje o tym, jak działa podstawowa opieka zdrowotna, opieka szpitalna i specjalistyczna, a także opieka nad ciężarną i dzieckiem. Bardzo istotną kwestią poruszoną w Nawigatorze Pacjenta są zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych. Można siez niego także dowiedzieć, jak działa transport sanitarny, zaświadczenia lekarskie oraz opieka hospicyjna. To praktyczne i aktualne narzędzie dla pacjentów, ale też nieocenione źródło wiedzy dla pracowników placówek medycznych.
Opracowany w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta poradnik to cenna baza informacji na tematy typu:
- Jakie badania profilaktyczne można wykonać?
- Kto jest uprawniony do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością?
- Czy lekarz z prywatnego gabinetu może skierować pacjenta do szpitala?
- Kto ma prawo do świadczeń medycznych finansowanych przez Państwo?
- kiedy wygasa prawo do bezpłatnej opieki medycznej?
To tylko niektóre poruszane kwestie. Polecamy przeczytanie całego materiału, który dostępny jest (również do pobrania w pliku PDF) na stronie internetowej RPP pod tym linkiem.