Modzele, kurzajki i odciski na stopach – czym są i jak powstają?

Odciski, modzele czy brodawki na stopach to problemy skórne, pojawiające się bardzo często w letnich miesiącach. Ich powstawaniu sprzyja wysoka temperatura, a co za tym idzie, wyższa aktywność gruczołów potowych, a także częstszy kontakt z bakteriami i drobnoustrojami na basenach czy w hotelach podczas wakacyjnych wyjazdów. W jaki sposób rozróżnić zmiany skórne, co zrobić, gdy już się pojawiły i jak zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości?

Za powstawanie odcisków na stopach, oprócz wymienionych powyżej czynników, odpowiadają również inne: długotrwałe przemieszczanie się na nogach w źle dopasowanych butach, a także obcieranie miejsc zdeformowanych (koślawy paluch, halluksy lub ostrogi). W połączeniu z wysoką temperaturą, nadmierną potliwością stóp i ryzykiem kontaktu z drobnoustrojami oraz bakteriami, kurzajki, modzele czy brodawki na stopach mają idealne warunki do rozwoju. Problem stanowi jednak rozróżnienie tych zmian skórnych, ponieważ mają one podobny wygląd i wszystkie wiążą się z występowaniem dolegliwości bólowych (najczęściej w postaci tkliwości zmienionego chorobowo miejsca). Czym różnią się od siebie odciski, kurzajki i modzele na stopach?

  • Kurzajki (inaczej określane jako brodawki na stopach) przyjmują formę małych wypustek, o białym lub żółtawym zabarwieniu (czasem na środku widoczny jest mały, czarny rdzeń). Najczęściej zlokalizowane są na podeszwach stóp, jednak mogą umiejscowić się również na dłoniach, a także na innych częściach ludzkiego ciała. Często występują obok siebie, tworząc bolesne skupiska utrudniające chodzenie. Brodawki na stopach powoduje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony między ludźmi przez dotyk. Można więc nabawić się ich podczas korzystania z ogólnodostępnych łazienek (przykładowo na siłowni), na basenach czy w saunach.
  • Odciski na stopie pojawiają się w wyniku tarcia wystającej części stopy o wewnętrzną stronę buta. Przyczyną może być źle dobrane obuwie (zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na deformacje stóp, takie jak koślawy paluch, ostrogi czy halluksy), a także długotrwała praca stojąca czy wielogodzinne chodzenie (przykładowo podczas zwiedzania). Odciski na stopach są najczęściej usytuowane w obrębie boków palców, powyżej pięty, a także na podbiciu i wierzchniej stronie palców – w miejscu, w którym skóra styka się z wnętrzem źle dobranego, uciskającego buta. Odciski na stopie mają postać żółtawych plam zrogowaciałej skóry, pod którą umieszczony jest rdzeń zmiany – często są również wyniesione ponad poziom naskórka. Dają bolesne odczucia podczas chodzenia i zakładania skarpetek czy obuwia.
  • Z odciskami bywają mylone modzele na stopach, jednak mechanizm ich powstawania jest nieco inny. Modzele to zmiany skórne, pojawiające się w wyniku dużego i długotrwałego nacisku, usytuowane na podeszwach stóp. Mają postać dużych, żółtawych plam zgrubiałej skóry (jest to mechanizm obronny, polegający na pogrubieniu naskórka tam, gdzie nacisk jest największy), a dodatkowo sprawiają ból w trakcie chodzenia. Modzele na stopach najczęściej pojawiają się u osób z nadwagą, tych, które pracują na stojąco (zwłaszcza w butach na cienkiej podeszwie, która nie amortyzuje kroków w prawidłowy sposób).

stopy na basenie
Fot. Modzele, kurzajki czy odciski na stopie to problem szczególnie w sezonie letnim – pot, ciepło i długie chodzenie nie są sprzymierzeńcami w pielęgnacji stóp.

Usuwanie kurzajek, modzeli i odcisków – o czym warto pamiętać?

Istnieje wiele domowych sposobów na usuwanie odcisków, kurzajek czy modzeli. Wykorzystuje się do tego celu specyfiki złuszczające (sok z cytryny, peelingi mechaniczne), wysuszające (maść cynkowa), antybakteryjne (olejek z drzewa herbacianego) oraz przeciwwirusowe (betulina, okłady ze świeżej cebuli). Niestety, wszystkie te sposoby na odciski i inne zmiany skórne nie zawsze są skuteczne. Można wówczas sięgnąć po silniejsze preparaty dostępne w aptece. Najczęściej ich działanie opiera się na złuszczaniu z wykorzystaniem kwasu salicylowego, migdałowego i innych tego typu substancji. Niektóre z tych produktów (zazwyczaj dostępne w formie przypominającej lakier do paznokci) mają za zadanie wysuszyć zmienione chorobowo miejsce oraz pokryć je „skorupką” odcinającą dopływ powietrza – tym samym uniemożliwiającą rozwijanie się bakterii. Po kilku dniach stosowania zmiana powinna odpaść wraz z nadbudowaną „skorupką”.

Jeśli domowe usuwanie kurzajek, modzeli i odcisków nie przynosi efektów lub stany chorobowe nawracają, niezbędna jest wizyta u dermatologa lub podologa. Usuwanie kurzajek może przebiegać na zasadzie wymrożenia ciekłym azotem, złuszczenia kwasami o silnym, miejscowym działaniu bądź wycięcia ich skalpelem. Podobnie wygląda usuwanie odcisków czy modzeli. Po takim zabiegu pod okiem specjalisty zmniejsza się szansa na powrócenie zmiany – lekarz usuwa ją wraz z korzeniem (jeśli taki istnieje) i marginesem tkanki, która mogła zostać zainfekowana przez bakterie lub wirusy.

Kiedy usuwanie odcisków, kurzajek lub modzeli się powiedzie, pacjent również musi zadbać o to, by zmiany nie powróciły. W jaki sposób? Profilaktyka obejmuje oczywiście odpowiednią higienę stóp, utrzymywanie ich w suchości (bakterie najlepiej rozwijają się bowiem w wilgotnym i kwaśnym środowisku, jakie zapewnia im pot), a także ostrożne korzystanie z basenów czy saun. Oprócz tego niezwykle ważne jest noszenie odpowiednio dobranego obuwia zdrowotnego, które ma w swojej ofercie marka Scholl.


Fot. Usuwanie kurzajek, modzeli i odcisków, a także gojenie powstałych ran może być bolesne – warto uniknąć takich doświadczeń, nosząc odpowiednio dopasowane obuwie zdrowotne.

Obuwie zdrowotne dla osób z odciskami – natychmiastowa ulga dla stóp!

Działania profilaktyczne wpływające na odciski zdecydowanie powinny obejmować dobór odpowiednich butów. Scholl to marka, która znajduje odpowiedź na te potrzeby i prezentuje ją w formie różnorodnych wkładek do obuwia zdrowotnego. Jednym z modeli polecanych dla osób z tendencją do powstawania odcisków na stopach są buty z wkładką Backguard. Cechuje się ona niezwykłą elastycznością, a dodatkowo ma fizjologicznie rozmieszone punkty podparcia podeszwy stopy w strategicznych miejscach. Oznacza to, że sprawdzi się u pacjentów z płaskostopiem, u których problem powstawania modzeli jest dość powszechny. Ponadto, dzięki specyficznej budowie, buty Scholl z wkładką Backguard zapewniają stopom świeżość przez długi czas, a co za tym idzie – minimalizują ryzyko rozwoju bakterii na powierzchni skóry.

Kolejny model wkładki, który z pewnością docenią osoby z deformacjami stóp bądź przekrzywiające je podczas chodzenia, to model Bioprint. Buty Scholl z taką wkładką idealnie stabilizują stopę, dając podparcie tam, gdzie najbardziej tego potrzebuje – pod sklepieniem, piętą i palcami. Dodatkowo stopa „wpada” we wkładkę, co znacznie utrudnia jej przekrzywianie, a tym samym – powstawanie otarć i odcisków. Fizjologiczne ułożenie wkładki w stosunku do anatomii stopy sprawia, że nadaje się ona niemal dla każdej osoby, która oczekuje wygody, ochrony i doskonałej amortyzacji kroków.

Ciekawą propozycją dla osób zmagających się z modzelami, kurzajkami czy odciskami jest obuwie zdrowotne z wkładką Memory Cushion. Jest ono idealne zarówno dla tych pacjentów, którzy są w trakcie gojenia usuniętych zmian, jak i dla tych, którzy pragną wprowadzić do swojej aktywności działania profilaktyczne. Wkładki Memory Cushion są niezwykle komfortowe – perfekcyjnie dopasowują się do kształtu każdej stopy, która miękko zapada się we wnętrze buta. Dzięki takiej konstrukcji chodzenie dla osób z gojącymi się zmianami skórnymi czy nawet z halluksami, nie stanowi już bolesnego problemu. Ponadto obuwie zdrowotne Scholl z wkładkami Memory Cushion pomagają równomiernie rozłożyć ciężar ciała na całej podeszwie stopy – stanowi to działanie profilaktyczne przeciwko powstawaniu modzeli.

air bag brązowy

Fot. Modne buty Scholl z wkładkami zdrowotnymi (od lewej modele z wkładkami Backguard, Bioprint i Memory Cushion)

Stopa końsko-szpotawa i inne wrodzone deformacje stóp
Stopa cukrzycowa – przyczyny, objawy, prawidłowa pielęgnacja i odpowiednie buty

Dodaj komentarz

Close Koszyk
Close
Close
Kategorie