Jakie sprzęty i akcesoria można dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Życie po wypadku wymaga dostosowania na nowo swojego mieszkania lub domu. W przypadku osób, które zaczynają uczyć się życia na nowo, każdy blat i urządzenie domu ogląda się z innej perspektywy, a ich użytkowanie może stanowić prawdziwe wyzwanie. Zobacz, jakie elementy wyposażenia domowego możesz zmodyfikować pod codzienne potrzeby.

Zacznijmy od schodów wejściowych

Schody zaczynają się już na wstępie. Jedną z największych trudności, z jaką muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnością ruchową, jest wejście do własnego domu. Nawet kilka, niezauważanych w poprzednim życiu schodków może teraz stanowić barierę nie do przejścia – przynajmniej samodzielnego. Jednym z najtańszych i najłatwiejszych w zastosowaniu „na szybko” rozwiązań są przenośne rampy podjazdowe teleskopowe. Ich największą zaletą jest możliwość swobodnego ustawienia szyn w dowolnym rozstawie. Istotna jest też zabezpieczona krawędź, która zapobiega niekontrolowanemu przemieszczaniu kół wózka.

 

rampa teleskopowa

Podjazdowa rampa teleskopowa

 

Dla osób, które czują się mniej pewnie na wózku przydatnym rozwiązaniem likwidującym barierę architektoniczną może się okazać rampa żebrowana. Jednolita, większa płaszczyzna pozwoli na poruszanie się na zewnątrz i do wnętrza obiektu nawet tym użytkownikom, którzy siedzą na wózku od niedawna.

 

rampa żebrowana

Rampa żebrowana

W przypadku schodów o większej liczbie stopni, stromych i trudniejszych do pokonania sprawdzają się schodołazy gąsienicowe. Są to urządzenia, które pozwolą dostać się na ostatnie piętro w budynku bez windy – razem z wózkiem. Sprzęty tego rodzaju mają własne zasilanie (są ładowane akumulatorowo), dlatego są niezależne od dostępu do gniazda sieciowego. Mają szereg udogodnień i wariantów, pozwalających na dopasowanie do różnych typów wózków. Część urządzeń jest uniwersalna, jednak inne wymagają doboru względem konkretnych schodów.

 

schodołazy

Schodołaz gąsienicowy

 

Ciągi komunikacyjne wewnątrz budynku

Będąc już wewnątrz mieszkania, trzeba rozwiązać kwestię pokonywania progów. Wielokrotny przejazd przez nie w ciągu dnia może być uciążliwy. Sporym udogodnieniem będzie zastosowanie ramp progowych gumowych, które znoszą różnice w poziomach wysokości podłogi. Pozwalają na komfortowe wjechanie na próg – bez potrzeby balansowania na nim.

Jeśli chodzi o ciągi komunikacyjne, warto pozostawić w nich jak najwięcej otwartej przestrzeni. Minimalne wymiary pomieszczenia, w którym można poruszać się bez przeszkód na wózku inwalidzkim wynoszą 150 x 150 cm. W mieszkaniu mającym ostre kanty w przestrzeni korytarzowej warto zadbać o to, aby możliwie mocno je zaokrąglić. Ograniczy to zahaczanie wózkiem w czasie przemieszczania się. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że osoba siedząca na wózku najprawdopodobniej nie dosięgnie na wysokość standardowo umieszczonej klamki okiennej. Maksymalna jej wysokość względem podłogi powinna zatem wynosić 120 cm.

 

rampa gumowa

Rampa gumowa

Łazienka – jak ją przystosować?

Łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych to temat rzeka. Na rynku istnieje wiele rozwiązań zadowalających użytkowników. Na uwagę zasługuje siedzisko prysznicowe montowane do ściany, dzięki któremu można łatwo przesiąść się z wózka i wziąć prysznic. W zależności od sprawności i preferencji użytkownika można też zdecydować się na stołek inwalidzki prysznicowy. Przeznaczony dla bardziej samodzielnych ruchowo i stabilnych użytkowników. W przypadku osób posiadających wannę sprawdzą się ławeczki kąpielowe w różnym wydaniu: z rączką, z oparciem czy bez. Funkcjonalnym gadżetem jest też uchwyt wannowy, który ułatwia wchodzenie i wychodzenie z wanny. W zależności od poziomu sprawności fizycznej, preferencji użytkownika oraz wielkości i ustawności wanny można zdecydować się na różne modele siedzisk.

 

Siedzisko prysznicowe

 

Korzystanie z toalety po powrocie ze szpitala może być problematyczne. Zwykła deska sedesowa nie jest dopasowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaś samo przesiadanie się z wózka na toaletę może stanowić wyzwanie. Z pomocą przychodzą nasadki toaletowe, występujące w wariantach o różnej wysokości, z klapą lub bez, a także modele z poręczami. Podłokietniki stanowią pomoc w podparciu przy siadaniu oraz wstawaniu. Modele odchylane służą do tego, aby móc łatwiej przesiąść się na toaletę i z powrotem.

 

Nasadka toaletowa z podłokietnikami

Wsparciem w codziennych czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych są uchwyty  i poręcze, montowane bezpośrednio na ścianie.

poręcze i uchwyty wannowe

Poręcz łazienkowa uchylna

 

Wyposażenie salonu osoby niepełnosprawnej

Fotele pionizujące to meble o specjalistycznej konstrukcji, które mają działanie rehabilitacyjne, a zarazem poprawiają komfort i jakość życia osób z niepełnosprawnością ruchową. Wbudowany siłownik umożliwia regulację podnóżka i oparcia. Chory dostosowuje ustawienia fotela do własnych preferencji, korzystając z elektronicznego sterownika. W zależności od stanu zdrowia fotel można ustawić w pozycji leżącej, półleżącej, siedzącej lub pionowej.

 

fotel pionizujący

Elektryczny fotel pionizujący

 

Komfortowy sen, czyli rozwiązania przeznaczone do sypialni

W zależności od stanu zdrowia chorego oraz okresu, w jakim przebywa w łóżku, warto zapewnić mu materac przeciwodleżynowy o zmiennym ciśnieniu, który wspiera prawidłowe krążenie krwi. Materace przeciwodleżynowe umożliwiają odpowiednie rozłożenie nacisku ciała, co ogranicza powstawanie bolesnych otarć i odparzeń. Stanowią profilaktykę przeciw powstawaniu odleżyn u osób na stałe leżących w łóżku. Tworzywa zapewniają wentylację i komfort termiczny osoby z niepełnosprawnością. Materac jest łatwy do utrzymania w czystości. Nie zajmuje więcej miejsca niż standardowy materac, dlatego pasuje do większości łóżek.

aria - materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy

 

Wsparciem w zakresie komfortowego snu i wstawania bez bólu pleców i głowy jest poduszka ze specjalnej pianki poliuretanowej. Wykazuje ona duże właściwości co do reagowania na zmianę temperatury. Jest w stanie dobrze dostosować się do kształtu szyi i głowy. Jej ogromną zaletą jest zniwelowanie nacisku, jakie ciało wywiera na spięte mięśnie karku. Na uwagę zasługuje też poszewka o antybakteryjnych właściwościach.

poduszka_softsleep

Poduszka ortopedyczna

Podsumowując, pierwsze dni w domu spędzone na wózku inwalidzkim są trudne – nie tylko z psychologicznego punktu widzenia. Nauka poruszania się w nowy sposób po własnym mieszkaniu będzie znośniejsza, gdy uda się zastosować w nim jak najwięcej ułatwień, znoszących bariery architektoniczne.

Niepełnosprawne dziecko – szkolne życie na wózku

Dodaj komentarz

Koszyk
Kategorie