Likwidacja barier architektonicznych

Uniwersalne gumowe progi i rampy dla niepełnosprawnych

Likwidacja barier architektonicznych, aby ułatwić życie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, jest szczytnym celem i nośnym, medialnym hasłem. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się TYLKO hasłem, a o udogodnienia dla niepełnosprawnych, aby nie być niemile zaskoczonym, najlepiej zadbać samemu – począwszy od zamontowania wygodnych progów gumowych w domu, na przenośnych, składanych rampach podjazdowych, które można ze sobą zabierać, skończywszy.

Rampy progowe (gumowe lub aluminiowe) i rampy podjazdowe dla wózków dostępne są dziś na rynku w stosunkowo dużym wyborze. Większość z proponowanych rozwiązań ma charakter uniwersalny, dlatego można je stosować zarówno w przestrzeni prywatnej – w domu czy ogrodzie, jak i na przykład w miejscach publicznych. Ich konstrukcja pozwala również zazwyczaj – i to jest w tych rozwiązaniach najistotniejsze – złożyć rampę czy podjazd, wygodnie przetransportować i użyć – w razie potrzeby – w innym miejscu.

Rampy progowe gumowe – prosta, tania i skuteczna likwidacja barier w domu

Progi gumowe stosuje się najczęściej nie tyle, czy raczej nie tylko, dla zniwelowania różnicy poziomów podłóg (w przejściu pomiędzy jednym pomieszczeniem a drugim), ile w celu ułatwienia niepełnosprawnym przejazdu przez ten próg wózkiem – tak, aby koła się nie ślizgały. Gumowe rampy progowe wyglądają w mieszkaniu naturalnie i estetycznie, a do tego są funkcjonalne, bo ich powierzchnia ma właściwości antypoślizgowe.

rampa gumowaTaki prosty gumowy próg bardzo łatwo samodzielnie zamontować. Należy wybrać odpowiedni rozmiar, to jest wysokość, czy też grubość rampy (w zakresie od 4 mm do 60 mm), dociąć ją odpowiednio na długość i przykleić. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie montaż, można zakupić gumowe progi od razu w wersji z klejem. To, jak długi jest odcinek najazdowy, zależy od wysokości rampy. Standardowo w mieszkaniach wystarczają jednak minimalne najazdy, bo różnica poziomów pomiędzy pomieszczeniami jest nieznaczna. Likwidacja barier architektonicznych w postaci progów w domu nie jest kwestią kosztowną ani zbyt kłopotliwą. Najprostsze gumowe rampy są łatwe w zastosowaniu i gwarantują bezpieczeństwo osobom przejeżdżającym przez nie na wózkach (maksymalne obciążenie takiego progu to aż 300 kg). Śmiało można je stosować w mieszkaniach, jak i na przykład w miejscach często odwiedzanych przez niepełnosprawnych (przychodnie, ośrodki rehabilitacyjne etc.). Trzeba pamiętać jednak, że jest to rozwiązanie raczej „stacjonarne”. Raz zamontowane w wybranym miejscu, już tam pozostaje. Nie praktykuje się przenoszenia tych progów. Jeżeli komuś zależy na „mobilności” takich udogodnień dla niepełnosprawnych, lepiej wybrać na przykład rampy progowe aluminiowe na nóżkach.

Przenośne, aluminiowe rampy progowe dla niepełnosprawnych – do wnętrz

Ciekawą propozycją, jeśli chodzi o architektoniczne ułatwienia dla osób na wózkach inwalidzkich, jest uniwersalna, przenośna rampa progowa wykonana z aluminium, wyposażona w specjalne nóżki służące do regulacji jej wysokości.

rampa progowaTego typu rozwiązanie pozwala na bezproblemowe pokonywanie na wózku (lub na przykład balkonikiem inwalidzkim czy inną podpórką dla niepełnosprawnych) progów o wysokości nawet do 7 cm. Rzecz działa w bardzo prosty sposób. Rampę kładzie się na progu i dostosowuje do niego jej wysokość, za pomocą trzech regulowanych nóżek umieszczonych przy jednym z długich brzegów rampy. Poprzez ich wkręcanie lub wykręcanie rampę można ustawić w sposób optymalny do danej sytuacji i potrzeb (w zakresie 3 cm – 7 cm). Podobnie jak progi gumowe, również ta progowa rampa aluminiowa przeznaczona jest do wnętrz i charakteryzuje się podobną wytrzymałością – jej maksymalne obciążenie to 300 kg. Główną różnicą jest tutaj fakt, że produkt ten może być – w razie potrzeby – przenośny. Rampa ma 21 cm szerokości, 76 cm długości i waży tylko 1,5 kg.

W przypadku, gdy niezbędne jest rozwiązanie bardziej wytrzymałe (ze względu na większą masę ciała pacjenta i / lub cięższy wózek), wykorzystuje się zazwyczaj aluminiową rampę progową o wytrzymałości do 350 kg.

aluminiowa rampa progowaTo prostsza konstrukcja, nieregulowana na wysokość, a jedynie składana na pół i także przenośna, choć – niestety – dwa razy cięższa od rampy z nóżkami. Taki próg waży ponad 3 kg, ma 40 cm szerokości i 76 cm długości. Nadaje się do niwelowania wysokości w zakresie 3 cm do 7 cm. To bardzo prosty w obsłudze, ale jednocześnie skuteczny pomysł na usprawnienie pokonywania progów na wózku inwalidzkim. Niczego się tu nie montuje i nie reguluje – rampę kładzie się tylko na próg, przykrywając go i… już można swobodnie i całkowicie bezpiecznie przejeżdżać z pomieszczenia do pomieszczenia wózkiem inwalidzkim, nie wkładając w to zbędnego wysiłku.

Składana, aluminiowa, rampa progowa dla niepełnosprawnych do mieszkania czy biura występuje także w wersji kompaktowej i – dzięki temu – znacznie bardziej „mobilnej”, bo po złożeniu jest wielkości laptopa.

kompaktowa rampa progowasTo rozwiązanie bazuje na komplecie dwóch mniejszych ramp, które można łatwo spakować i zabierać ze sobą wszędzie w specjalnym futerale (torbie). Obie rampy ważą łącznie zaledwie 2 kg, a wytrzymują przy tym obciążenie (ciężar pacjenta i wózka) nawet do 350 kg. Wymiary każdej z nich to tylko 40 cm x 25 cm, ale to w zupełności wystarczy do komfortowego ich użytkowania – głównie w sytuacjach „awaryjnych”, bo raczej nie jest to rozwiązanie do domu – na stałe. Rampy kładzie się na progu w optymalnej odległości od siebie, aby wygodnie dało się najechać na nie wózkiem, a potem składa i zabiera. Niwelują one standardową wysokość progową w zakresie 3 cm – 7 cm.

Składane, podjazdowe rampy dla niepełnosprawnych – do użytku na zewnątrz

I wreszcie trzeci typ ramp likwidujących bariery architektoniczne – rampy podjazdowe, które stosuje się najczęściej na zewnątrz, dla zniwelowania niewysokich, kilkustopniowych schodków prowadzących na przykład do wejścia do budynku. Te rampy także mają charakter przenośny, choć oczywiście ich waga i rozmiar są nieporównanie większe niż gabaryty ramp progowych używanych we wnętrzach. Do wyboru są różne rodzaje ramp podjazdowych, różniące się między innymi sposobem ich składania, a także nawierzchnią.

Podstawowym rodzajem rampy podjazdowej dla wózków inwalidzkich jest wśród tych propozycji lekka i trwała zarazem rampa, którą rozkłada się i składa w 30 s – do postaci walizki, z wygodnym uchwytem do przenoszenia.

podjazd dla wózków inwalidzkichRampa, w zależności od swojego rozmiaru (92 cm – 300 cm), a zatem i stromizny, którą jest w stanie zniwelować (od prostego krawężnika aż po 6-stopniowe schody) waży 8 kg do 27,5 kg. Rozwiązanie tego typu stosuje się często w przydomowym ogrodzie, aby umożliwić osobie na wózku na przykład swobodne opuszczanie tarasu, poruszanie się po terenie wokół domu i samodzielny powrót do niego. Zdarza się również, że z takich produktów korzystają doraźnie placówki, które nie przebudowały jeszcze odpowiednio wejścia do budynku i nie dostosowały go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to z pewnością bardzo dobre wyjście. Z racji tego, że konstrukcja jest składana i przenośna, gdy już nie jest potrzebna, można ją po prostu wykorzystać w innym miejscu.

Praktycznym dość modelem jest podjazdowa rampa teleskopowa (dostępna w różnych wariantach swojej długości), która jest chyba najwygodniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o łatwość składania i rozkładania.

rampa teleskopowaOprócz tego, że produkt jest bardzo funkcjonalny, jest też uniwersalny. Rampy teleskopowe służą bowiem nie tylko jako podjazdy dla wózków inwalidzkich. Wykorzystuje się je także przy transporcie ciężkich ładunków – przy załadunku bądź rozładunku z auta różnych towarów etc. Można dowolnie regulować odległość, w jakiej znajdują się od siebie obie „szyny”, co pozwala wygodnie i bezpiecznie wprowadzać na nie wózek z osobą niepełnosprawną. Wysokie brzegi obu części rampy dobrze zabezpieczają przed ewentualnym zsunięciem się z niej kół wózka w bok – nawet w przypadku nieidealnego prowadzenia go. Takie zabezpieczenie daje spory komfort osobie niepełnosprawnej, która samodzielnie pokonuje stromiznę, najeżdżając wózkiem na taką rampę. Rozwiązanie może nie wygląda jakoś bardzo estetycznie i atrakcyjnie, ale jest z pewnością wygodne, funkcjonalne i znacznie tańsze oraz mniej kłopotliwe niż budowa podjazdu.

I na koniec jeszcze jedna propozycja, jeśli chodzi o składane, przenośne rampy podjazdowe dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich – rampa żebrowana.

rampa żebrowanaModel składa się do postaci walizki. Po bokach na zabezpieczenia uniemożliwiające niekontrolowane zjechanie wózka z rampy. Dodatkowo, (i to jest coś, co wyróżnia to rozwiązanie spośród innych tego typu ramp) jej powierzchnia jest żebrowana, co czyni podjazd lub zjazd wózka po takiej rampie znacznie łatwiejszym, bezpieczniejszym i bardziej komfortowym dla samego pacjenta, który korzysta z podjazdu samodzielnie, bez pomocy opiekuna. Rampa dostępna jest w dwóch rozmiarach różniących się jej długością i dobieranych zależnie od stromizny – im więcej schodków jest do zniwelowania za pomocą rampy, tym rampa musi być dłuższa, aby pacjent mógł bezpiecznie i komfortowo z niej korzystać.

Dofinansowanie na przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej

Dodaj komentarz

Koszyk
Kategorie