Uchwyty do łazienki, nakładki na sedes, siedziska pod prysznic, specjalne rampy progowe, podnośniki wannowe dla niepełnosprawnych i inne niezbędne dodatki do mieszkania, które ułatwiają choremu i jego opiekunom codzienne funkcjonowanie, to konieczność w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy pacjentów leżących. Odpowiednie przystosowanie domu i likwidacja barier architektonicznych – niestety – kosztuje. Na szczęście, realizując projekt tego typu, można liczyć na dofinansowanie.
Oczywiście remontu łazienki czy innych potrzebnych prac budowlanych w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej (jak choćby poszerzenie otworów drzwiowych, zmiana progów, podłogi, zamontowanie włączników i klamek na właściwej wysokości etc.) nie sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, który dopłaca przede wszystkim do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych, ale istnieją inne programy pomocy finansowej, z których można w takiej sytuacji skorzystać.
- Dofinansowanie (w wysokości do 60%) na sprzęt, którego nie refunduje NFZ, na przykład specjalne wyposażenie łazienki osoby niepełnosprawnej (dostosowany do specyficznych potrzeb chorego sprzęt toaletowy, mata do hydromasażu rehabilitacyjnego i inne).
- Dofinansowanie (w wysokości do 80%) do likwidacji barier technicznych (między innymi na zakup łóżka rehabilitacyjnego czy podnośnika wannowego lub na przykład rampy, szyn do samochodu, które umożliwiają wjazd do auta na wózku albo innych urządzeń pozwalających niepełnosprawnym na pokonywanie różnego rodzaju przeszkód technicznych w ich codziennym życiu.
- Dofinansowanie (w wysokości do 80%) na likwidację barier architektonicznych, przeznaczone właśnie na przystosowanie mieszkania czy domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej (wszystkie niezbędne prace budowlane, a także – jeśli jest taka potrzeba – zakup i instalacja schodołazów czy specjalnych domowych „wind” przeznaczonych dla osób na wózku).
Co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie w ramach tych programów?
Wszystkie z wymienionych wyżej opcji wsparcia finansowego obsługują, znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania osoby starającej się o refundację wydatków, PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) lub MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). To tam składa się niezbędne dokumenty i załatwia wszelkie formalności związane z uzyskaniem pieniędzy na dostosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej.
- Aby otrzymać dofinansowanie na sprzęt toaletowy lub inne pomoce dla niepełnosprawnych, z których korzysta się w domu, a których nie refunduje NFZ, należy:
- uzyskać od swojego lekarza specjalisty zaświadczenie o tym, że dany sprzęt jest niezbędny bądź po prostu zalecany w określonym przypadku,
- zdobyć (najlepiej w sprawdzonym, wiarygodnym i polecanym specjalistycznym sklepie rehabilitacyjnym) fakturę pro-forma na wybrany sprzęt,
- wypełnić wniosek o przyznanie dofinansowania (odpowiednie formularze dostępne są w Internecie oraz w każdym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR),
- przygotować oświadczenie o uzyskiwanych miesięcznie dochodach w przeliczeniu na członka rodziny (bierze się pod uwagę osoby będące w jednym gospodarstwie domowym, na przykład niepełnosprawny i jego członkowie rodziny lub opiekun),
- wszystkie te dokumenty, wraz z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, należy przedstawić w odpowiednim dla miejsca zamieszkania PCPR lub MOPS.
Potem pozostaje już tylko podpisać umowę na dofinansowanie, udać się z nią do sklepu, kupić upatrzony w nim wcześniej sprzęt i dostarczyć (tam, gdzie składało się powyższe dokumenty) fakturę VAT lub rachunek na niego. Na tej podstawie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przelewa określoną kwotę na konto sprzedawcy.
- Aby otrzymać dofinansowanie do likwidacji barier technicznych, odpowiednie łóżko do domu czy podnośnik do mieszkania niepełnosprawnego, trzeba:
- poprosić lekarza specjalistę o wypisanie zalecenia potwierdzającego, że dana pomoc lub sprzęt jest potrzebny lub nawet niezbędny osobie niepełnosprawnej,
- uzyskać fakturę pro-forma na rzecz, którą chce się zakupić w ramach tego dofinansowania,
- wypełnić wniosek o jego przyznanie (formularze dostępne są na stronach WWW i w ośrodkach PCPR oraz MOPS),
- przygotować oświadczenie o wysokości miesięcznych dochodów (w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym) oraz orzeczenie o niepełnosprawności (lub jej stopniu), które upoważnia do tego, aby starać się o refundację,
- wszystkie wyżej wymienione dokumenty dostarczyć do właściwego miejscu zamieszkania Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie lub najbliższego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Tak jak w poprzednim przypadku, po pozytywnej decyzji w sprawie finansowania, podpisuje się umowę, potem dokonuje zakupu – najlepiej na fakturę VAT z odpowiednio odroczonym terminem płatności – i dostarcza się dowód kupna do MOPS lub PCPR (zależnie od tego, gdzie składany był wniosek o dofinansowanie).
- Aby otrzymać dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej i przystosowanie go do jej potrzeb, powinno się:
- wypełnić wniosek (formularz z MOPS lub PSPR) o takie dofinansowanie,
- opracować – w miarę możliwości – dokładny kosztorys remontu, uwzględniający zarówno zakup niezbędnych rzeczy, jak i koszt potrzebnych prac budowlanych czy montażowych,
- zdobyć pisemne zezwolenie właściciela budynku, w którym mieszka osoba niepełnosprawna starająca się o dofinansowanie remontu, na przeprowadzenie w nim określonych prac i zmian,
- przygotować dokument poświadczający zameldowanie wnioskującego w mieszkaniu, które ma być przystosowywane do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz orzeczenie o (stopniu) niepełnosprawności,
- wszystkie te dokumenty przedstawić w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej albo Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie przystosowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej w ramach likwidacji barier architektonicznych, strony podpisują odpowiednią umowę. Dalej wszystko idzie podobnym trybem, jak w dwóch poprzednich przypadkach. Zakup i / lub zamówienie określonych prac, realizacja, wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności, dostarczenie faktur i rachunków do MOPS lub PCPR, odbiór techniczny prac przez pracownika jednego z tych ośrodków i uregulowanie płatności.
Co można zrobić w mieszkaniu za pieniądze z takiego dofinansowania?
Wykorzystując wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych przyznawane między innymi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), można przystosować mieszkanie osoby niesprawnej tak, aby żyło jej się wygodniej. A konkretnie, można na przykład…
- Urządzić łazienkę, uwzględniając potrzeby osoby na wózku lub po prostu mniej sprawnej ruchowo, poprzez wyposażenie pomieszczenia w specjalny sprzęt toaletowo – higieniczny, zamontowanie uchwytów i poręczy na ścianach, likwidację progu, wymianę drzwi (na przykład na przesuwne), wyrównanie (położenie nowej) podłogi, dostosowanie ubikacji i wanny lub kabiny prysznicowej dla osoby niepełnosprawnej.
- Dostosować kuchnię, modyfikując lub zmieniając jej umeblowanie na takie, które spełnia wymagania osób na wózkach (niższe szafki, miejsce pod blatem, meble na kółkach, uchwyty na odpowiedniej wysokości, aranżacja zapewniająca swobodne poruszanie się w tym pomieszczeniu na wózku etc.), a także wymieniając drzwi i / lub stare okna na nowe, z klamkami na właściwej wysokości.
- Zrobić sypialnię, wstawiając do niej na przykład łóżko rehabilitacyjne, montując podnośnik sufitowy, likwidując próg i wyrównując podłogę, a także wymieniając okna czy drzwi, jeśli trzeba.
- Zaaranżować przedpokój, także klatkę schodową i / lub bezpośrednie otoczenie domu. Mowa tu miedzy innymi o podłodze, progach, rampach, obniżaniu schodów, montowaniu balustrad i poręczy, instalowaniu specjalnych platform schodowych czy wind, zakupie schodołazu na potrzeby osoby niepełnosprawnej na wózku.
Czy osoba z zespołem Downa może ubiegać się o dofinansowanie na remont łazienki i jakie są kryteria dochodów
Niestety nie posiadamy wiedzy czy osoby z zespołem Downa mogą starać się o remont łazienki z zakresu likwidacji barier architektonicznych. Program zwykle jest dedykowany osobom, które mają ograniczenia związane z narządem ruchu. Natomiast kryteria dotyczące dochodów zawsze są brane pod uwagę. Sugeruję zapytać w Państwa lokalnym PCPR lun MOPsie.
Czy osoba niepełnosprawna ( wielokrotne operacjewymiany endoprotezy i operacja skracania nogi) ma prawo ubiegać się o remont mieszkania?
Najlepiej będzie zadzwonić do lokalnego PCPR lub MOPS, w zależności gdzie Pan mieszka. Jednak krótsza noga to niepełnosprawność, tak więc będzie tylko należało przedstawić odpowiednie dokumenty dotyczące niepełnosprawności. Będzie to dotyczyło programu dofinansowań związanego z LIKWIDACJĄ BARIER ARCHITEKTONICZNYCH.