Obuwie idealne dla lekarza, fryzjerki, kucharza…

Praca wymagająca wielogodzinnego stania czy chodzenia może mieć niekorzystne konsekwencje dla zdrowia, wywołując bóle kręgosłupa i stóp. Można ich uniknąć, dobierając odpowiednie buty, np. z oferty obuwia Scholl. Co powinny nosić osoby, które całymi dniami „są na nogach”?

Buty dobrze dopasowane, anatomicznie wyprofilowane, lekkie, „oddychające”, zapewniające dobrą amortyzację, antypoślizgowe… To podstawa w takiej pracy! Jeśli obuwie nie spełnia tych warunków, nie tylko nie pomaga, ale wręcz szkodzi stopom.

Niewygodne buty i skutki ich noszenia

Niezależnie od tego, czy pracuje się w zawodzie pielęgniarki, lekarza, fryzjerki czy kucharza, praca na tych stanowiskach wymaga wielogodzinnego stania lub chodzenia. Jeśli nie zapewnia się organizmowi odpowiednich warunków do takiej pracy, dość szybko mogą się pojawić bóle kręgosłupa, obrzęki i odciski na stopach, skurcze mięśni czy wrażenie ciężkich nóg. A to tylko czubek góry lodowej, bo dolegliwości jest znacznie więcej.

  • Problemem będącym wynikiem długotrwałego chodzenia w butach o wąskich noskach i na wysokich obcasach są koślawe paluchy, czyli halluksy. Tworzą się one w wyniku ciągłego nacisku i pojawienia się zapalenia kaletki maziowej palca dużego, na którego boku powstaje bolesny guz. Dolegliwość można nieco zniwelować, stosując specjalne profilowane wkładki do butów, a także gimnastykę i osłony, które chronią staw palca przed urazami i otarciami.
  • Noszenie butów bez wkładek amortyzujących wstrząsy może wywołać także schorzenie polegające na pojawieniu się na pięcie ostrogi. To wyrośl umiejscowiona na spodniej stronie kości piętowej. Uciska ona więzadła pięty i ścięgna, a czasem powodowany przez to ból jest tak silny, że wymagana jest interwencja chirurgiczna. Pomocne w tym przypadku okazuje się noszenie butów z szerokimi noskami, sztywnymi zapiętkami i wyposażonych we właściwie profilowane wkładki amortyzujące.
  • Długotrwała praca w pozycji stojącej, wykonywana w nieodpowiednim obuwiu, powoduje także problemy z krążeniem i żylaki. Pojawiają się one, gdy krew zatrzymuje się w naczyniach kończyn dolnych. Naczynia krwionośne tracą wówczas elastyczność i ulegają rozciągnięciu, co z kolei powoduje, że ilość zatrzymywanej krwi jest coraz większa, a problem się nasila. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa profilaktyka, czyli noszenie odpowiednio dobranych butów medycznych, obcisłych rajstop albo uciskowych opasek ułatwiających przepływanie krwi w żyłach czy masaże łydek i napinanie mięśni nóg.

Powyższe problemy można wyeliminować lub zniwelować część skutków pracy stojącej, wybierając odpowiednie buty. Jak więc dobrać obuwie, żeby praca była jak najbardziej zdrowa i komfortowa?

Czym się kierować przy wyborze obuwia specjalistycznego?

Praca stojąca wymaga odpowiedniego obuwia specjalistycznego. Obuwie medyczne Scholl jest doskonałym przykładem tego, że można łączyć zaawansowane technologie, profilaktykę zdrowotną i atrakcyjny wygląd. Buty dla lekarzy i pielęgniarek, ale także dla innych osób pracujących cały dzień „na nogach”, powinny gwarantować kilka istotnych rzeczy…

·         Wysoki komfort noszenia

Buty medyczne wyposażane są m.in. w specjalne wkładki profilowane, poduszki powietrzne, a także obicie, które zmniejsza nacisk na stopy. Anatomiczna podeszwa obuwia medycznego wpływa na utrzymanie właściwej postawy, a konstrukcja butów dla pielęgniarek czy fryzjerek zapewnia dużo miejsca dla palców, którymi można swobodnie poruszać, co wpływa korzystnie na ich ukrwienie.

clog_bs_granatowy

Fot. Buty Scholl Clog Super Comfort wykonane ze skóry gwarantującej oddychalność na najwyższym poziomie. Drewniana podeszwa w technologii Scholl Exercise zapewnia właściwe krążenie w stopach.

·         Niewielka waga i trwałość

Obuwie medyczne powinno cechować się niewielką wagą. Dzięki temu buty nie obciążają nadmiernie stóp. Lekkością, którą z pewnością docenia zarówno personel medyczny, jak i np. fryzjerzy czy kucharze, wyróżnia się m.in. obuwie Scholl wykonane z gumy termoplastycznej TPR. Buty wyprodukowane z tego materiału są antystatyczne i antypoślizgowe. Łatwo również utrzymać je w czystości, zwłaszcza że istnieje możliwość ich sterylizacji.

Fot. Obuwie Scholl EVOFLEX – lekkie, wytrzymałe i wyposażone w ruchomy zapiętek oraz wyjmowaną wkładkę. 

·         Bezpieczeństwo

Obuwie specjalistyczne do pracy stojącej, niezależnie czy jest ona wykonywana w szpitalu, przychodni medycznej, w salonie fryzjerskim, w kuchni czy restauracji, musi zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Buty profesjonalne powinny mieć podeszwy antystatyczne i antypoślizgowe, które zapewniają bezpieczne poruszanie niezależnie od rodzaju i stanu podłoża.

air bag med

Fot. Buty Scholl Air Bag Med z wkładką Bioprint, która m.in. stabilizuje stopę, amortyzuje oraz wspiera podbicie.

·         Odpowiedni rozmiar i tęgość buta

Buty specjalistyczne, by spełniały swoje funkcje, muszą być także idealnie dopasowane do stopy. Chodzi nie tylko o długość i związany z nią rozmiar obuwia, ale także o jego odpowiednią szerokość. Obuwie Scholl jest dostępne w kilku szerokościach, co sprawia, że można je dostosować do tęgości stopy (czyli jej obwodu mierzonego na wysokości śródstopia, które wypada mniej więcej w połowie długości stopy). Do wyboru są buty medyczne Scholl o tęgości F i G. Ponadto, obuwie specjalistyczne często wyposażone jest w paski, które umożliwiają regulację szerokości buta i ułatwiają jego dopasowanie do stopy.

Buty specjalistyczne – zdrowe, wygodne i modne

Buty medyczne, specjalistyczne, jeszcze do niedawna miały przede wszystkim spełniać swoje funkcje użytkowe, natomiast ich wzornictwo pozostawiało nieco do życzenia. Obecnie można wybierać „zdrowe buty” spośród modeli, które zapewniają bezpieczne i komfortowe warunki do pracy, ale także są ładne i modne.

new_massage_bialy

Fot. Buty Scholl New Massage zapewniające nie tylko zdrowe i komfortowe chodzenie, ale także estetyczny i ciekawy wygląd.

Niezależnie od tego, czy pracuje się na sali operacyjnej, w kuchni restauracyjnej czy w salonie fryzjerskim, spędza się tam w pozycji stojącej niejednokrotnie nawet po 12 godzin dziennie. Należy więc zadbać o to, by zapewnić nogom najwyższy komfort i bezpieczeństwo. Warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań oferowanych w obuwiu marki Scholl, do którego stworzenia wykorzystano m.in. zaawansowane technologie i wiedzę medyczną z zakresu podologii. Buty dobrze wyprofilowane, wyposażone w odpowiednie wkładki i wykonane z materiałów wysokiej jakości gwarantujących trwałość i długi czas użytkowania są prawdziwym sprzymierzeńcem stóp i ułatwiają pracę stojącą trwającą nawet wiele godzin.

Jak prawidłowo dobrać buty Scholl?

Dodaj komentarz

Close Koszyk
Close
Close
Kategorie