Najlepsze produkty do transferu chorych

Produkty do transferu chorych stanowią grupę niezastąpionych w codziennej pracy personelu medycznego akcesoriów służących łatwemu przemieszczaniu osób chorych, niezdolnych do poruszania się o własnych siłach lub wszystkich tych, którzy z innych powodów musza być transportowani przez osoby trzecie. Tego typu sprzęt wykorzystywany jest w placówkach medycznych, opiekuńczych oraz przez osoby towarzyszące chorym.

Na pierwszy plan, wysuwa się zatem jakość wykonania i niezawodność tych produktów.  Przeniesienie lub nawet podniesienie drugiej osoby bywa bardzo  obciążające fizycznie dla opiekuna, dlatego ważna jest ergonomia i materiał sprzętu pomocniczego, która pozwoli w optymalny sposób przetransferować chorego przy użyciu minimalnego nakładu siły. Niektóre akcesoria mogą wykorzystać sami chorzy, na przykład przy przeniesieniu się z łóżka na wózek inwalidzki czy z wózka do samochodu. Tego typu sprzęt obejmuje różnego rodzaju pomoc: od najprostszych: mat poślizgowych, pasów z uchwytami po deski poślizgowe i dyski obrotowe.

produkty do transferu pacjentów

Codzienną pomoc przy transferze pacjentów zapewnia:

  • sprzęt umożliwiający przesunięcie lub przełożenie pacjenta — deski, maty, folie,
  • akcesoria pozwalające na obrócenie pacjenta w miejscu — dyski obrotowe,
  • sprzęt służący do transportu na większe odległości — pasy, siedziska oraz kliny, podpórki, stabilizujące pozycje pacjenta w czasie transportu.

Maty poślizgowe

mata_poslizgowa_caremaster

Fot. Otwarta mata poślizgowa Caremaster Alpha® Open Sliding Mat Caremaster.

Pozwala w bezpieczny i nieobciążający opiekuna sposób umieścić osobę leżącą we właściwej pozycji na łóżku. Przesuwanie pacjenta przy pomocy maty nie wymaga przytrzymywania i dotykania pacjenta. Specjalny, opatentowany, poślizgowy materiał w spodniej części maty, ułatwia jej przemieszczanie. Dodatkowo, w górnej części znajdują się trzy uchwyty umożliwiające przesuwanie osób bardzo ciężkich. Ten typ maty pomaga opiekunom osób niepełnosprawnych ruchowo, starszych czy po prostu niesamodzielnych. Maksymalne obciążenie maty wynosi 200 kg.

mata_poslizgowa_otwarta_eko

Fot. Blue Motion mata poślizgowa.

Podobnie jak poprzedni rodzaj maty, ta również pozwala na właściwe ułożenie pacjenta na łóżku. Nie posiada bocznych uchwytów, a jej maksymalne obciążenie jest nieco mniejsze, bo 150 kg.

Seria mat Blue Motion, podobnie jak Caremaster, oferuje znakomitą jakość niemieckiej firmy Peterman, potwierdzoną 3-letnią gwarancją.

Deski i folie do transferu chorych

Fot. Deska do transferu pacjentów PM-Alpha® Rollboard Vision.

 

Produkt przeznaczony do szybkiego przeniesienia leżącego pacjenta. Wysokiej jakości tworzywo, z którego jest wykonana deska, może być używane w trakcie badań obrazowych (promienie rentgenowskie, MRI). Podlega łatwemu czyszczeniu przy użyciu środków stosowanych w placówkach medycznych. Pokrowce można prać i czyścić chemicznie, a w razie potrzeby wraz z deską można zastosować poślizgową folię ochronną (PEM Disposable Sliding Foil). Maksymalne obciążenie w tym przypadku to 200 do 300 kg.

Fot. Folia poślizgowa PEM Disposable Sliding Foil.

Wysokiej jakości, opatentowany produkt (Petermann) do uniwersalnych zastosowań w transporcie i codziennej opiece nad osobami chorymi lub niepełnosprawnymi ruchowo. Doskonałe parametry fizyczne folii zapewniają pacjentom bezpieczeństwo. Jest odporna na rozerwanie, nie zawiera lateksu, a odpowiedni skład zapewnia zwiększony poślizg.

Co ważne, w codziennej opiece folia poślizgowa nie jest produktem jednokrotnego użytku. Może być przeznaczona dla jednego pacjenta (producent sugeruje odcinek folii szerokości 140 cm dla wygody pacjentów i opiekunów) i wykorzystywana przez cały czas pobytu w szpitalu, w razie potrzeby. Może być stosowana niezależnie lub w połączeniu na przykład z deską Vision – jako jednorazowy podkład. W takim gotowym zestawie występuje na stałe w sprzedaży.

Deska Vision + rolka folii 100/60.

Fot. Deska Vision + rolka folii 100/60.

Siedziska

przenosne_rozkladane_siedzisko_transportowe

Fot. Przenośne siedzisko transportowe Alpha® Carrier Seat Swing.

Lekki, składany środek transportu z wytrzymałej tkaniny (maksymalne obciążenie to 200 kg). Posiada aż 10 uchwytów pozwalających na równomierne rozłożenie ciężaru i sprawny transport przez dwóch lub więcej opiekunów przemieszczających pacjenta. Pas bezpieczeństwa umożliwia umieszczenie pacjenta w siedzisku w pozycji leżącej lub siedzącej, natomiast sam transport zawsze odbywa się w pozycji siedzącej.

Idealnie sprawdza się w razie konieczności przeniesienia osoby niepełnosprawnej ruchowo, czy każdej innej, kiedy szybko trzeba przetransportować kogoś w inne miejsce (do karetki pogotowia, do innej sali w placówce medycznej, w razie ewakuacji etc.).

Siedziska tego typu sprawdzają się w ograniczonej lub trudnej przestrzeni, w której manewrowanie deską transportową czy noszami jest utrudnione bądź niemożliwe (schody, miejsca zatłoczone i tym podobne).

Dyski obrotowe

dysk obrotowy miękki

Fot. Dysk obrotowy miękki Alpha® soft turning disk.

Dysk wykonany z odpornej i trwałej tkaniny umożliwiający obrót w miejscu siedzącego na nim pacjenta, bez użycia siły. Pomocny przy układaniu osób na łóżku, przy transferze na wózek inwalidzki lub w innej sytuacji, przy wykonywaniu czy pomocy przy zabiegach higienicznych etc.

Standardowa średnica dysku wynosi 46 cm. Można go prać w standardowych warunkach do 60ºC. Maksymalne obciążenie dysku to 200 kg. Doskonała jakość produktu jest potwierdzona 3-letnią gwarancją na niego.

Pasy, kliny i podpórki stabilizujące

Fot. Zestaw Magic Alpha® Raising Aid Magic.

Kompletny zestaw umożliwiający bezpieczne podtrzymanie i prowadzenie pacjenta w trakcie wstawania, siadania czy przesiadania się na przykład na wózek lub łóżko. Obejmuje pomoc do przenoszenia pacjentów wraz z pasem trzymającym nogi. Opcjonalnie w zestawie może się znaleźć uproszczona wersja — pas jednoosobowy z serii Alpha® (zdjęcie obok zestawu).

Poszczególne elementy zestawu można ze sobą łączyć w zależności od potrzeby (na przykład pas na nogi i pomoc do przenoszenia). Możliwie kombinacje pozwalają dostosować zestaw do możliwości i kondycji fizycznej pacjentów. Maksymalne obciążenie w tym przypadku to 200 kg.

Ich zastosowanie pozwala na zoptymalizowanie użytej siły zarówno ze strony opiekuna, jak i pacjenta i zachowanie bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji.

pas do transferu chorych

Fot. Zestaw Magic Alpha® bardzo dobrze współpracuje z pasem do transferu chorych ALPHA® HOLDING BELT używanym przez opiekuna.

podpórki i kliny

Fot. Podpórki i kliny stabilizujące pozycję pacjenta.

Wykonane ze specjalnej pianki wysokiej jakości i pokryte wodoodpornym i łatwo zmywalnym materiałem. W przypadku transferu chorych służą jako sprzęt pomocniczy wraz z na przykład deskami transportowymi. Dzięki nim można ustabilizować pozycję pacjenta, w sytuacji niektórych zabiegów medycznych, higienicznych, przy zmianie pościeli etc. Typowy zestaw składa się z trzech klinów w dwóch rozmiarach: 25x22x13 cm (2 sztuki), 50x22x13 cm (1 sztuka).

***

Sprzęt pomocny w przemieszczaniu pacjentów podlega dużym obciążeniom w codziennej pracy opiekunów. Z tego względu kluczowe znaczenie ma jego trwałość i niezawodność. Opiekun przenoszący czy trzymający pacjenta nie powinien się zastanawiać, czy sprzęt jest wystarczająco mocny i solidny. W tym przypadku jakość materiału, technologia i renoma producenta dają gwarancję niezawodności obydwu stronom.

Obowiązkowe wyposażenie opiekuna osoby niepełnosprawnej

Dodaj komentarz

Koszyk
Kategorie