Obowiązkowe wyposażenie opiekuna osoby niepełnosprawnej

Folia poślizgowa, dysk obrotowy i przenośna rampa do wózków inwalidzkich

Wykonując pracę opiekuna osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim lub po prostu starszych i chorych, leżących koniecznie trzeba wyposażyć się w przenośne pomoce, które ułatwiają zajmowanie się takimi podopiecznymi i które można – w razie potrzeby – także łatwo wszędzie ze sobą zabierać, idąc na przykład do innego pacjenta. Folia poślizgowa, dysk obrotowy i przenośna, kompaktowa, składana rampa do wózków inwalidzkich to absolutna podstawa profesjonalisty.

wyposażenie opiekuna osoby niepełnosprawnej

Fot. Folia poślizgowa w rolce, dysk obrotowy dla niepełnosprawnych i przenośna, składana rampa podjazdowa dla wózków inwalidzkich.

Tego typu pomoce to dziś norma w nowoczesnej opiece nad osobami starszymi, a także pacjentami (czasowo lub na stałe) niesprawnymi ruchowo, zwłaszcza, jeśli ktoś zajmuje się tym zawodowo. Opiekunowi zapewniają one łatwiejszą pracę, chroniąc jego kręgosłup przed niepotrzebnymi przeciążeniami, a podopiecznemu komfort i bezpieczeństwo w trakcie czynności pielęgnacyjnych czy transportowych.

Folia poślizgowa do łatwej zmiany pozycji pacjenta na łóżku

Profesjonalni opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni zaopatrzyć się w folię poślizgową, która stanowi nieocenioną pomoc – szczególnie w przypadku opieki nad pacjentami leżącymi. Folię układa się na łóżku (pod ciałem pacjenta), aby móc łatwiej zmieniać jego pozycję, przesuwać go, przebierać, zmieniać pościel… Ułatwienie polega na tym, że – dzięki specjalnym właściwościom folii – uzyskuje się duży poślizg na łóżku (na styku folia – podłoże), dlatego opiekun nie musi wkładać w każdą czynność tak wiele wysiłku, jak w przypadku braku folii – nawet wtedy, gdy niesprawny pacjent, którego trzeba przetransferować, waży na przykład 200 kg. Ten niepozorny produkt jest bardzo wytrzymały – nie drze się, nie rozciąga, może być wielorazowego użytku (oczywiście – ze względów higienicznych – tylko w stosunku do jednego pacjenta). Jest też całkowicie bezpieczny dla skóry, ponieważ nie powoduje żadnych uczuleń. Folia poślizgowa dostępna jest w 100-metrowych rolkach o standardowej szerokości 60 cm, co w zupełności wystarcza do komfortowego wykonywania wymienionych wyżej czynności przy leżącym chorym. Dzięki praktycznemu nożykowi, który załączony jest do zestawu, łatwo odcina się potrzebny fragment folii, który można bez problemu schować do torby i zabrać ze sobą do wymagającego jej użycia pacjenta.

Dysk obrotowy do sprawnego przesadzania pacjenta z łóżka na wózek i odwrotnie

Gdy w codziennej pracy z pacjentem ma się do czynienia z osobami od urodzenia niepełnosprawnymi lub z niesprawnymi już fizycznie seniorami, nad którymi opieka polega między innymi na czynnościach pielęgnacyjnych, przebieraniu, przesadzaniu z łóżka na wózek, z wózka na łóżko czy na przykład domowy fotel pionizujący, nieocenione wsparcie stanowi niepozorny przedmiot o prostej konstrukcji i działaniu, a mianowicie – dysk obrotowy dla niepełnosprawnych. Gdy pacjent na nim siedzi, łatwo go obracać w miejscu, co znacznie ułatwia opiekunowi między innymi mycie chorego, ubieranie go lub przygotowanie do przyjęcia właściwej pozycji ciała na łóżku. W przypadku pacjentów, którzy – asekurowani – potrafią choćby przez chwilę utrzymać się na nogach, dysk obrotowy układa się pod stopami chorego, co ułatwia jego bezpieczne przesadzenie z wózka na łóżko lub odwrotnie. Pacjent staje na moment na takim dysku, dzięki czemu można bez problemu przekręcić go wokół jego osi i bezpiecznie przesadzić, nie manewrując i nie przeciążając jego kręgosłupa zbędnymi ruchami obrotowymi. Dyski – jako pomoce dla profesjonalistów w opiece nad osobami niepełnosprawnymi – sprawdzają się w dwóch dostępnych na rynku wersjach – miękkiej i twardej. Tę pierwszą wykorzystuje się głównie na łóżku, kiedy pacjent siada na dysku, tę drugą natomiast zazwyczaj na podłodze, gdy pacjent na nim staje. Dysk obrotowy o średnicy 40 cm – 50 cm wytrzymuje duże obciążenie – nawet do 200 kg, dlatego jest szczególnie niezbędny w opiece nad niesprawnymi pacjentami otyłymi. Dzięki jego zastosowaniu, ich tusza przestaje mieć tak duże znaczenie z punktu widzenia opiekuna, który może wkładać wtedy mniej wysiłki w różne czynności wykonywane przy pacjencie.

Kompaktowa rampa do pokonywania progów wózkiem inwalidzkim

Zawodowy opiekun osoby poruszającej się na stałe na wózku inwalidzkim może niekiedy potrzebować przenośnej, kompaktowej rampy progowej. To rozwiązanie likwidujące niewielkie, ale uciążliwe bariery architektoniczne we wnętrzach – w postaci kilkucentymetrowych progów czy innych nierówności, które jednak mogą sprawiać kłopoty, gdy na przykład operuje się wózkiem z siedzącym na nim pacjentem o stosunkowo dużej masie ciała. Niewielkie, aluminiowe, składane rozwiązania wielkości laptopa to dzisiaj standard. Takie przenośne rampy (bo są dwie w komplecie, o rozmiarach 40 cm x 25 cm każda, razem z wygodną torbą do ich przenoszenia), które łącznie ważą zaledwie 2 kg, z powodzeniem utrzymują ciężar nawet do 350 kg! Doskonała pomoc na co dzień w opiece na niepełnosprawnymi. Wystarczy ułożyć takie rampy na progu w odpowiedniej odległości od siebie, by móc wygodnie i bez wysiłku wjechać ciężkim wózkiem na rampę i pokonać nawet 7-centymetrowy próg. Oczywiście, lepiej, aby w domu pacjenta na stałe były zamontowane ramy progowe, ale taka przenośna, należąca do opiekuna, może być idealnym wyjściem w wielu „awaryjnych” sytuacjach – także wtedy, gdy na przykład opiekun osoby niepełnosprawnej zabiera gdzieś swojego podopiecznego na wózku inwalidzkim i nie ma pewności czy wnętrza będą przystosowane do wymagań inwalidów czy bariery architektoniczne nie będą tam zlikwidowane.

Jaki jest orientacyjny koszt takiego profesjonalnego wyposażenia opiekuna osób niepełnosprawnych?

Zawodowi opiekunowie pracujący w różnego rodzaju ośrodkach, w których przebywają osoby niesprawne ruchowo mają z pewnością na miejscu do dyspozycji pomoce takie, jak folia (albo mata) poślizgowa, dysk obrotowy czy rampy progowe dla wózków inwalidzkich, jednak osoby pracujące indywidualnie z pacjentami, opiekunowie dochodzący do domu chorego i wspomagający jego rodzinę w codziennej opiece nad pacjentem, muszą zazwyczaj same zadbać o swoje wyposażenie do pracy. Ile to kosztuje? Średni, orientacyjny koszt zestawu takiego, jak zaprezentowany wyżej, to jakieś 1500 zł. Wydatek ten może być trochę wyższy, jeśli ktoś decyduje się na przykład na kupno folii poślizgowej z dodatkowymi akcesoriami, albo nieco niższy, gdy kupuje się obrotowy dysk miękki zamiast twardego dysku obrotowego, różnice tych cen nie są jednak w tym przypadku jakoś ekstremalnie znaczące. Jeśli nie można sobie pozwolić na nabycie wszystkiego od razu, najlepiej zacząć od folii poślizgowej, która ma najbardziej uniwersalne zastosowanie w codziennej pracy opiekuna seniora lub osoby niesprawnej ruchowo. Potem najlepiej zdecydować się na dysk obrotowy, a na końcu na przenośną, składaną rampę kompaktową do niwelowania progów.

Gdzie kupić pomoce dla opiekunów osób niesprawnych ruchowo?

Te i inne akcesoria, niezbędne zarówno pacjentom, ośrodkom terapeutycznym, szpitalom, jak i indywidualnym opiekunom niepełnosprawnych i / lub seniorów nie w pełni sprawnych ruchowo, dostępne są w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *