Rozwiązanie dla nowoczesnych i aktywnych seniorów
Elektryczne skutery inwalidzkie – wbrew powszechnej opinii i niezbyt trafnemu nazewnictwu – wcale nie są przeznaczone wyłącznie dla inwalidów. To także doskonały sprzęt w zasadzie dla każdej starszej osoby, a tym samym – świetny pomysł na prezent dla babci czy dziadka lub starszych rodziców, którzy dzięki takiemu skuterowi zyskują więcej niezależności, praktyczny, bezpieczny i ekonomiczny środek lokomocji, a także dużo radości.
Rano po świeże bułki do piekarni, w ładny, słoneczny dzień do pobliskiego parku, aby posiedzieć nad wodą, w odwiedziny do znajomych – na partię szachów lub popołudniową herbatkę, na większe zakupy do hipermarketu, a także na umówioną wizytę do lekarza, jeśli trzeba… Wszędzie można wygodnie i do tego niedrogo pojechać skuterem elektrycznym. To miłe, praktyczne i opłacalne z punktu widzenia seniora, który ma taki środek transportu.
Już nie samochód, jeszcze nie wózek… więc może skuter?
Starsze osoby, ze względu na swój wiek, nieco gorszy refleks, słabszą koordynację ruchową i inne okoliczności zdrowotne, często – dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników ruchu drogowego – zaprzestają jeżdżenia autem w roli kierowcy. Od tego momentu seniorzy stają się zależni od komunikacji miejskiej lub członków rodziny, którzy podwiozą ich bądź nie w dane miejsce. To może być bardzo frustrujące dla wielu osób. Nie każdy jest na tyle sprawny, aby bez wysiłku pokonać długą drogę na przystanek tramwajowy lub autobusowy. Z drugiej strony, jest jeszcze na tyle sprawny, że nie musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Zazwyczaj kończy się wiec to siedzeniem w domu, brakiem aktywności (zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej) i jeszcze szybciej postępującym procesem starzenia, a niekiedy także stanami depresyjnymi. Nie można do tego dopuszczać! Aktywizacja takich osób jest niezwykle istotna, podobnie jak ich własna inicjatywa, poczucie niezależności i samodzielności. To wszystko daje między innymi właśnie mobilność seniora, którą zapewnia w takiej sytuacji inwalidzki skuter elektryczny.
Elektryczny skuter dla seniora – ile to kosztuje?
Jednorazowy wydatek na taki skuter jest stosunkowo duży, bo – zależnie od modelu – elektryczny skuter inwalidzki to mniej więcej koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych za zupełnie nowy sprzęt z gwarancją. Nieco taniej – rzecz jasna – można zakupić tego rodzaju skuter używany, jednak… jeśli ma to być prezent i jeżeli chce się mieć całkowitą pewność, co do jakości i bezpieczeństwa zapewnianego użytkownikowi przez tego rodzaju środek lokomocji, lepiej postawić na zakup nowego skutera dla seniora.
Znacznie lepiej wygląda natomiast kwestia kosztów eksploatacji. Elektryczne skutery są naprawdę niedrogie w użytkowaniu. Nie opłaca się na przykład drogich ubezpieczeń OC, jak w przypadku samochodu. Nie ma tu kosztów rejestracji pojazdu, bo takich pojazdów się nie rejestruje. Nie płaci się za drożejącą wciąż benzynę, bo skuter jest na prąd, a cena ładowania akumulatora prądem ze zwykłego gniazdka niewielka. No i nie trzeba mieć żadnych specjalnych uprawnień do jego prowadzenia, a zatem uczestniczyć w drogich kursach czy wyrabiać jakieś specjalne dokumenty.
Gdzie i kiedy można jeździć takim skuterem inwalidzkim?
Krótko mówiąc – wszędzie, a ujmując temat nieco bardziej szczegółowo… Elektryczny skuter inwalidzki to pojazd trój- lub czterokołowy, który sprawnie przemieszcza się po gładkiej nawierzchni asfaltowej, ale może jechać także dobrze utwardzoną drogą gruntową, ścieżką w parku czy chodnikiem w mieście. Ze względów bezpieczeństwa, zaleca się korzystanie raczej z dróg rowerowych niż na przykład ruchliwych ulic, ale to rzecz oczywista. Skuter każdemu seniorowi bardziej przysłuży się latem i wiosną niż zimą i jesienią, choćby ze względu na wiatr, zimno czy deszcz, w trakcie których nieprzyjemnie jest przebywać pod gołym niebem, a pojazd ten nie zapewnia żadnej osłony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Skuterem można się natomiast poruszać zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, ponieważ może on dysponować (podobnie jak rower) odpowiednim oświetleniem. Co ważne, pojazdem tym można sprawnie poruszać się także we wnętrzach – na przykład w wielkopowierzchniowych sklepach, do których bez problemu można wjechać na większe zakupy.
Czy skuter elektryczny jest bezpieczny dla seniora?
Konstrukcja tego pojazdu zapewnia użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo. Skuter jest stabilny, nie wywraca się, a jadąca nim osoba – dzięki trzem lub czterem kołom – nie musi dbać o zachowywanie równowagi. Pojazd rozwija bezpieczną prędkość (zależnie od konkretnego modelu – od kilku do kilkunastu kilometrów na godzinę), a do tego posiada zabezpieczenia, które automatyczne zatrzymują go na przykład w razie zasłabnięcia osoby, która jest za kierownicą. Obsługa skutera jest bajecznie prosta (nawet dla osoby, która nigdy nie miała styczności z jednośladami czy prowadzeniem samochodu). Podróżowanie nim – jak podkreślają użytkownicy – to czysta przyjemność. Wygodne siedzisko z podłokietnikami, a niekiedy nawet także zagłówkiem, szerokie podparcie na nogi, podręczny kosz z przodu na drobiazgi, telefon czy torebkę, czasami także amortyzacja gwarantująca komfortową jazdę nawet na wyboistej drodze.
Komu szczególnie może się przydać taki skuter?
Każda starsza osoba może wiele skorzystać, używając skutera elektrycznego, ale rozwiązanie to wydaje się najbardziej potrzebne szczególnie tym osobom, które na co dzień chodzą tylko o kulach lub z balkonikiem, mają problemy ruchowe związane z chorobami i bólami reumatycznymi, zwyrodnieniami kręgosłupa, stawów biodrowych czy kolanowych, są tymczasowo unieruchomione z powodu gipsu lub ortezy, cierpią na bóle mięśni, mają częściowe niedowłady kończyn dolnych, problemy kardiologiczne czy krążeniowe albo są na przykład chorobliwie otyłe etc.
Parametry techniczne – co trzeba wiedzieć?
Skutery elektryczne dla seniorów posiadają wydajne i praktycznie bezobsługowe akumulatory żelowe, dzięki którym (w zależności od pojemności danego modelu) na jednym ładowaniu można przejechać od kilkunastu do 35 – 40 km. Baterie ładuje się z gniazdka przez kilka godzin (zazwyczaj 6 do 8). Pojazdy wytrzymują obciążenie do stu kilkudziesięciu kilogramów. Są przy tym niewielkie i dość zwrotne. Mają lekki, atrakcyjny design, ciekawą kolorystykę i zupełnie nie nasuwają skojarzeń z inwalidztwem czy wózkami dla niepełnosprawnych. Wręcz przeciwnie – wyglądają na praktyczne i nowoczesne pojazdy dla aktywnych, modnych seniorów, którzy nie boją się korzystać z rozwiązań ułatwiających i wzbogacających ich zwykłe, codzienne funkcjonowanie.
Obejrzyj skutery dla seniorów ->